Suurpea. Ajalugu

Projekt algas 2009. aastal, kui avasime Pärispea küla 750. aastapäeva puhul mereäärse matkaraja. Jätkuprojekti abil uuendasime Pärispea radade viitasid ja stende, pikendasime rada Suurpea Toomarahva peatuseni, panime üles neli uut infotahvlit.“

Kultuuriloolise tahvli tekstid koguti külarahva meenutustest, kokku pani Tiina Perminov. Infotahvli kujundas Anu Karjatse, kes joonistas selle jaoks küla talude kaardi. Suurpea on valdavalt piki mereäärt kulgev ahelküla. Kaardil on eraldi ära märgitud kõige vanemad 4 talu ehk põlistalud, uuemad talud, sõjaväelinnak, kiigeplatsid, lautrikohad, rändrahnud. 1934. aastal oli Suurpeal 39 talu, praegu elatakse 22 elumajas, suvilaid on 20.

Tahvlil on fotod külast 1960ndatel aastatel ning tänapäeval toimunud ühistest ettevõtmistest. Kirjas on lühiülevaade küla esmamainimisest 1637. aastal, kui Suurpead nimetatakse vakuraamatus külaks. Tutvustatakse külaelanike tegevusalasid, seltsielu ja kooliharidust minevikus ning tänapäeval.Pikendatud matkaraja kohta ütles Linda Metsaorg, et seda on korrastanud Suurpea sadama omanik Peep Sarapuu koos abilistega, kohati vajab veel korrastamist.

Leidsid vea? Anna meile sellest teada siin…. ja tänu sinule saab meie koduleht veelgi paremaks!

Kõik meie poes suveniiride müügist kogutud rahad lähevad meie Suurpea arendamisele ja toetusele! Täname igaüks! Peida

Thanks!

Our editors are notified.